Мечтата за собствен дом често ни завладява и ни кара да вземаме бързи решения. Бляскави фасади, стаи изпълнени с мечти и удобни местоположения ни очароват и ни карат да затворим очи за потенциалните проблеми. Но какво се крие зад перфектната картина на имота, който сме избрали?
Много хора са се сблъсквали с неприятни изненади след закупуването на нов дом. Похарчени са стотици хиляди, често с кредит за над 30 години, но вече е твърде късно. Ето няколко истории, които ще ви накарат да се замислите и ще ви покажат защо инспекцията на имота е от съществено значение:
- Кошмарът на семейство Петрови: След като откриха влагата и мухъла в ново закупената къща, те осъзнаха, че ремонтът на основите е толкова труден и скъп, че няма да могат да се справят. Наложи им се да я продадат на загуба, което ги постави в изключително трудна финансова ситуация.
- Новият апартамент на Мария се превърна в нейния кошмар: Високите нива на електромагнитни излъчвания в апартамента на Мария започнаха да влияят не само на здравето ѝ, но и на отношенията ѝ със съседите. Силните главоболия, безсънието и раздразнителността я караха да се чувства, като в затвор.
- Галина си купи апартамент в нова сграда, защото беше впечатлена от модерния дизайн и удобствата. Скоро след преместването обаче започнаха да я безпокоят силни шумове от съседния апартамент и постоянни вибрации. Оказа се, че има съседи „нощни птици“, които се прибират късно от заведение и купона продължава вкъщи до сутринта.
- Скъпият урок на Иван: Скритият теч в банята на Иван не само доведе до необходимостта от скъп ремонт на собствената му баня, но и на тази на съседа отдолу. Това влоши отношенията със съседите и финансовите загуби превърнаха покупката на дома в истински кошмар.
- Иван и Вяра си закупиха стара къща в покрайнините на София за да живеят по-спокойно и здравословно. Къщата е с голям двор, за да може да си отглеждат зеленчуци. След няколко месеца обаче Иван започна да се чувства зле. Лекарят му каза, че има алергична реакция към плесен. Оказа се, че в мазето на къщата има голямо количество мухъл, който се разпространява в цялата къща. Разбира се мухълът е бил старателно обработен преди продажбата и те не са могли да го видят.
- Миризмата на канал влошава апетита: Докато седяха на масата в ново закупеното жилище, Силвия и Жоро усетиха непоносима миризма, оказа се, че не е от някой пресъхнал канал, а от аспиратора на кухнята, който след преустройство е включен в отдушника на тоалетните.
- Покрива тече само при дъжд: Това разбраха семейство Ганчеви по трудният и скъп начин. След закупуване на апартамент на последния етаж в хубав и слънчев летен ден, дойде времето на есенните дъждове и истината. Ремонтът беше твърде скъп, а събирането на пари за ремонт от съседите трудно и така взеха решение за продажба, но първо трябваше да изкарат „мокри“ зимата и пролетта, за да дойде времето, в което да потърсят следващия собственик, надявайки се и той да направи същата грешката и да не ползва услугите на имотен инспекто
Защо инспекцията на имота е толкова важна?
Инспекцията на имота е задължителна стъпка преди покупка, тъй като ви позволява да откриете скритите проблеми, които могат да се окажат не само скъпи за отстраняване, но и да направят невъзможно нормалното обитаване на дома. Един професионален инспектор ще провери:
- Структурата на сградата: Носещи конструкции, наличие на преустройства, покрив, мазилки, изолация.
- Изолация: външна и вътрешна
- Инсталациите: Електрическа, ВиК, отопление, вентилация и климатизация.
- Течове, влага и мухъл: Признаци на влага, течове, конденз и мухъл.
- Качеството на въздуха: Нива на влажност, вредни вещества, замърсяване.
- Нива на шум: Шум от външни и вътрешни източници.
- Електромагнитни излъчвания: Нива на електромагнитни полета от електроуреди, мобилни антени и др.
- Осветеност на помещенията: Естествена и изкуствена
- Междусъседски отношения: има ли нормална жизнена среда
Статистиката говори сама за себе си
Според проучванe на Cinch Home Services, 90 % от купувачите на имоти откриват най-малко един проблем след покупката, за който не са били уведомени, а 94% от продавачите не разкриват недостатъците на имота, който продават. Това означава, че хиляди хора се сблъскват с неприятни изненади и значителни финансови загуби.
За разлика от България в САЩ например, където пазарът на недвижими имоти е силно развит, 77% от всички сделки с недвижими имоти са били инспектирани преди покупка ( според the American Society of Home Inspectors).
Инспекцията на имоти е стандартна практика в много развити страни.
Не рискувайте бъдещето си!
Инвестицията в инспекция на имота е незначителна в сравнение с потенциалните разходи за ремонт, стрес и финансови загуби, които могат да възникнат в бъдеще. Не позволявайте на скритите проблеми да съсипят мечтата ви за собствен дом.
Ангажирайте ни навреме за инспекция на бъдещия ви дом и вземете информирано решение!
Homeplus.bg