Често задавани въпроси
- Какви имоти подлежат на инспекция/проверка?
Проверки се правят на апартаменти, къщи, офиси, магазини, заведения, складове, тавани, мазета и гаражи. - Трябва ли продавача/ наемодателя да присъства по време на проверката на имота?
Не е задължително, но е желателно проверката да се извършва в присъствието на собственик. - Трябва ли купувача/ наемателя на имота да присъства на проверката, която е заявил?
Не е задължително, но е желателно. На място може да задава въпроси на инспектора за неща, които го интересуват. - Кой заплаща проверката?
Проверката се заплаща от възложителя – купувач/продавач или наемодател/наемател. - Колко време отнема инспектирането на имота на място?
Инспектирането на имота на място отнема между 2 и 6 часа. Зависи от вида на имота- апартамент, къща, офис, магазин, склад и др., от неговата площ, от това на колко години е и в какво състояние се намира, от обхвата на проверката. Обработката на данните, оформянето на доклада и неговото заверяване също отнемат време. В зависимост от обхвата на проучването и времето за получаване на някои резултати от 1 до 5 работни дни. - Възможна ли е ситуация, при която освен купувачът/наемателят и продавачът/ наемодателят също да наеме инспектор за проверка?
Да възможно е. - Възможно ли е експертните оценки на един имот направени от двама различни инспектори да се разминат?
Да, възможно е различните инспектори да имат различен поглед върху имота. Възможно е обхватът на проверките да е различен и от там изводите също да са различни. Също така проверката може да е направена по различно време и някои обстоятелства да са били променени. - Какво ще получа, като резултат от инспекцията?
Като резултат от инспекцията, вие ще получите протокол за състоянието на имота, включващ данните от извършените измервания, подкрепени със снимков материал, анализи и препоръки, въз основа, на които да вземете своето информирано решение. - Задължителна ли е предварителната инспекция преди покупко-продажба или преди наемане-отдаване на имот? Предварителната инспекция не е задължителна част от процеса на покупко-продажбата, но е препоръчителна за купувачите/ наемателите за да разберат реалното състояние на имота и дали той е подходящ за тях и тяхното семейство преди да сключат сделката. Тя им дава възможност да вземат информирано решение за покупка/наемане на имот и обосновано да искат намаление на цената при установени проблеми. Препоръчителна е и за продавачите, които искат да изградят доверие в купувача, да обосноват исканата продажна цена, да отличат имота си от останалите на пазара и по-бързо да го продадат. Както и за наемодателите за да спечелят доверието на наемателите, да предизвикат по-голям интерес и да обосноват исканата наемна цена.
- Може ли, чрез инспекцията на имот да се определи пазарната цена?
Не. Целта на инспекцията не е тази. Проверката на имота не е оценка, не служи за отпускането на кредит и няма за цел да определи пазарната цена на имота. Независимата инспекция би могла да даде основание за коментар на цената. - Ами ако докладът от инспекцията разкрие проблеми?
Резултатът от проверката не бива да Ви притеснява. Нито едно жилище не е идеално. Проверката ще даде информация за обективното състояние на имота, с което се печели доверието на другата страна. В нея също ще бъдат включени и предимствата на съответния имот. - Каква е ролята на инспектора? Ролята на инспектора е да даде информация за обективното състояние на имота към момента на инспектиране, а не да съветва, дали да се пристъпи към сделка или не.